BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 kwietnia 2024, 11:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Exx] Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 25 maja 2019, 19:20 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
Czy modyfikowanie układu dolotowego, wydechowego, dołożenie turbo lub kompresora itd. jest legalne, jeżeli miałbym takim autem poruszać się po drogach publicznych? Chodzi mi głównie o modyfikacje zwiększające moc np. z takich 200KM na 400KM.
Jakie rzeczy trzeba by zrobić (o ile to konieczne), aby tak zmodyfikowanym autem móc legalnie wyjechać na drogę, i jakie to są koszty?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 25 maja 2019, 19:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8230
Lokalizacja: Poznań
Garaż: M3 e92 G-power 580hp
Wszystko jest legalne poza modyfikacjami wydechu. Tzn np katalizatorow nie wolno wycinać. To samo tyczy się dpf,fap w dieslach

A co do reszty to modyfikujesz i jedziesz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 25 maja 2019, 20:09 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
W PL nie da się zweryfikować mocy tak naprawdę. Hamownia nie ma legalizacji, pomiar można oszukać. Wyznacznikiem numer jeden jest pojemność. Często mają z tym problem ludzie w kwestii "pojemności w dowodzie nie trzeba zmieniac" gdy dojdzie do wypadku z ich winy... ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 25 maja 2019, 20:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
W dowodzie też jest podawana moc, nie tylko pojemność. Dokładając turbinę pojemności nie zmieniam, ale moc już tak. Czy trzeba to gdzieś zgłaszać, czy jakieś papierologie się z tymi wszystkimi legalnymi modyfikacjami wiążą? Co jeżeli moje auto spełnia np. euro4, po dołożeniu turbo podejrzewałbym, że to się może zmienić :/ , czy kogoś (jakiś urząd) to interesuje jaką normę w danej chwili spełnia moje auto? A co z ubezpieczycielem, podejrzewam, że mógłby być zainteresowany szczególnie, gdybym sobie np. śmigła dołożył :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 25 maja 2019, 22:51 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1100
Moje BMW: pocket rocket 323ti
Kod silnika: r6 :)
Garaż: Pocket rocket 323ti vel dzikus
Smoczyca 645ci vel dziadkowóz
Ja ubezpieczając oc, na kompota zawsze słyszę pytanie, czy auto modyfikowane.. A ubezpieczając kałdi żony nikt nie pyta.
Coś musi być na rzeczy.
Ale np jak to w bmw, zmieniając 2.0 na 3.0. Różnic brak w wygladzie, w wadze... Ale swap np z 1.6 na 4.4 rzuca się w oko... Podobnie jak zalozone turbo.
Podobnie z hamulcami. Niby 360mm i ośmiotłok jest fajny, ale w e36 podejrzany. Można doczepiac się braku homologacji na adaptery do hamulców, nie właściwy balans hamuców, nacisk na osie nieprawidłowy, zresztą na fmicach i innych tego typu sklepach jest dopisek, brak homologacji drogowej...

_________________
323ti
Kolektor m50
Wałki s50
Lekki zamach 240mm
Hamulec 325/294mm+ pompka e84
Szpera 40% w końcu na pokładzie!
Gwint 4x kolumna
Stroker waiting.......
Jest przeciąg :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 25 maja 2019, 23:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
kirpek napisał(a):
Można doczepiac się braku homologacji na adaptery do hamulców, nie właściwy balans hamuców, nacisk na osie nieprawidłowy, zresztą na fmicach i innych tego typu sklepach jest dopisek, brak homologacji drogowej...


dokładnie , cyt: "Oferowane na naszych aukcjach produkty/usługi nie posiadają homologacji drogowej. Oznacza to, że nie są one dopuszczone do użytku na drogach publicznych. Wszelkich modyfikacji dokonujesz na własne ryzyko i odpowiedzialność".

Sklep czy producent może tylko chce być kryty, ale taki zapis wygląda na coś więcej niestety. I mając kilka takich przesłanek, jednocześnie nie wiedząc jaka jest prawda, zapytałem na forum :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 26 maja 2019, 07:22 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
http://www.racingforum.pl/index.php?sho ... try1315280

Warto poczytać generalnie.

kirpek napisał(a):
Ale np jak to w bmw, zmieniając 2.0 na 3.0. Różnic brak w wygladzie, w wadze... Ale swap np z 1.6 na 4.4 rzuca się w oko... Podobnie jak zalozone turbo.


Temat rzeka. W przypadku poważnych kolizji sprawdzają pojemność, hamulce, zawieszenie. Silnika nikt nie wyciąga na hamownię silnikową, żeby sprawdzić moc. Już pomijam możliwość ingerencji w oprogramowanie w trybie "jednego przycisku" typu map switch.

Jeszcze "homologacji" warto spojrzeć na to ile aut ma podwieszoną butlę z LPG, albo jakieś w miejscu zapasu - na randomowych przewodach z przykręconymi do randomowych miejsc elementów instalacji LPG. Ciekawe czy to ma realną w jakiś sposób homologację, czy tak jak te felgi z "niemiec" płynące z chin z certyfikatem jakimś (nie pamiętam dokładnie) który jak się okazało dotyczył PAKOWANIA :rotfl:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 28 maja 2019, 22:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
thx za ten link z racingforum. Chyba większość rzeczy, których szukałem, związana z tym tematem została tam poruszona.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 29 maja 2019, 13:10 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
Tak z ciekawości - jakie wnioski?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 29 maja 2019, 15:46 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 32
Posty: 2217
Moje BMW: MK7 GTI PP
Kod silnika: CHHA
deejays - twoj post z tamtego forum

Cytuj:
Miałem już jakieś kontrole policji, jest ok. No może poza jedną rzeczą... Jeden policjant trzy razy oglądał dowód bo według niego to nie jest 320D i tyle... Ale jak bym mógł to zbiłbym z nim piątkę, bo ja również uważam, że 320 to już nie jest...


wydaje mi sie, ze to JEST 320d.

320d to model, tylko w bmw to bywa mylące. jakbys w insigni zmienił diesla na benzyne, dalej bylaby to insignia, analogicznie jak w corsie zmienisz diesla na beznyne - dalej to corsa, jak w 320d zmienisz diesla na beznyne? :)

jak dla mnie te oznaczenia w bmw po prostu za model bierze sie "serie" + pojemnosc silnika (w nowszych juz tez nie do konca) i dlatego jest to mylace


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 30 maja 2019, 08:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
kai napisał(a):
analogicznie jak w corsie zmienisz diesla na beznyne - dalej to corsa

Trochę źle tłumaczysz imho, ale rozumiem o co Ci chodzi. Pewnie miałeś namyśli, że zmieniając silnik z astry co corsy to nadal corsa.

Generalnie w przypadku BMW to fakt model jest powiązany z silnikiem - ale sam model to BMW 3 typoszereg E46 tak uczciwie mówiąc. Te pozostałe dwie cyfry+literki określają z grubsza czego się spodziewać pod maską - tak jak w modelu corsa było 5 silników i ich ozaczenie to nie "sa" z słowa corsa tylko osobny człon w nazwie - 1,5i , 1,3i i tak dalej.

W PL urzędach da się to zmienić co pokazywał już nie jeden tuner BMW. Tak więc były już np. 340i E30 mimo braku takiego fabrycznego wypustu ;) Dużo zależy od woli urzędnika, tak jak w dowodzie mam 320D mimo, że na kielichu jest 320Cd, w dokumentach od auta również - a według urzędnika powinno być IDENTYCZNIE a nie jest... I tego błędu sprzed 10 lat nikt nie chciał poprawiać ;)

Temat rzeka ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 30 maja 2019, 11:19 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
deejeys napisał(a):
Tak z ciekawości - jakie wnioski?


zacząłem opisywać dokładnie .. ale, że z automatu zostałem wylogowany z forum, to drugi raz wypracowania pisać nie będę ..
napiszę więc w skrócie: wg mnie turbo set jest legalny, ale urzędnik ma furtki, aby uznać inaczej. Natomiast gdy auto zostanie dopuszczone do ruchu, o ile zmiany mamy wbite w dowód, to wydaje mi się, że możemy poruszać się normalnie po drogach publicznych.

Zastanawia mnie jeszcze, co w przypadku montażu turbo z dwiema mapami - jedną podnoszącą moc, drugą zostawiającą moc bez zmian. Deklaruję, że jeżdżę tylko na mapie, która nic nie zmienia. Czy muszę wtedy aktualizować dane w dowodzie rej.?

najbardziej wartościowy jest post usera maaaaad, bo podaje on przepisy, na podstawie których można coś wywnioskować oraz post usera kuki:
"Dziś dopiero byłem w WK i rozmawiałem z Panią z pokoju od problematycznych rejestracji pojazdów itp. i Pani wyraźnie mi powiedziała, iż silnik jest częścią zamienną i tak jak nie sprawdzają wahaczy czy innych tak śrubek tak dla niej zmiana pojemności czy mocy to jest tylko zmiana cyferek w dowodzie, które wpisuje z palca. Była bardzo zdziwiona faktem, iż w ogóle pytam czy się da, dla niej oczywiste było że się da i nie ma z tym żadnych problemów. Chciałem jakieś przepisy, że wolno to odpowiedziała, że nie ma przepisów że nie wolno czegoś takiego robić i jak chcę zmianę pojemności i mocy to mam przynieść do niej odpowiednie zaświadczenie o zmianie danych w dowodzie rejestracyjnym ze stacji kontroli pojazdów.
Pojechałem na OSKP i tam powiedziałem, że byłem w WK i Pani uprzejmie poinformowała mnie, że jak chcę sobie zmienić silnik w aucie to mogę tylko że mam mieć zaświadczenie z SKP (OSKP) o zmianie silnika i jego dane (w sensie silnika), żeby mogła wymienić dowód rejestracyjny na taki z poprawnymi danymi. Gość z OSKP zapytał czy czasem nie chciała żebym przyniósł jakąś fakturę na wymianę czy na silnik, ja mówię że nie. To na to wszystko powiedział, że jak jest to zrobione OK to poza tym, że musi to zobaczyć (w domyśle czy to nie jakiś turbodrut) i najlepiej to jakbym przyjechał podczas terminu przeglądu, bo nie będę musiał płacić coś koło 60zł za wydanie oświadczenia. Ogólnie dla niego to też nie był żaden problem.
Sprawdzę teorię z praktyką za jakieś 2 miesiące to dam znak jak poszło.
Pozdro"
- szkoda tylko, że nie dał znać jak poszło ... :zdegustowany:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 30 maja 2019, 13:13 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
ael napisał(a):
Zastanawia mnie jeszcze, co w przypadku montażu turbo z dwiema mapami - jedną podnoszącą moc, drugą zostawiającą moc bez zmian. Deklaruję, że jeżdżę tylko na mapie, która nic nie zmienia. Czy muszę wtedy aktualizować dane w dowodzie rej.?

Ale co tam chcesz wpisać? I skąd zaczerpnięte będą te informacje?

ael napisał(a):
najbardziej wartościowy jest post usera maaaaad, bo podaje on przepisy, na podstawie których można coś wywnioskować


Bo to mądry facet. Jest adminem na tym forum - BMW sport ;)

Możesz spróbować podbić tamten temat, może się odezwie. Ale akurat z tym tematem samego OSKP ciężko mi uwierzyć bez kwitu od rzeczoznawcy - ale to już generalnie zależy od szczęścia pewnie :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 30 maja 2019, 14:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
deejeys napisał(a):
ael napisał(a):
Zastanawia mnie jeszcze, co w przypadku montażu turbo z dwiema mapami - jedną podnoszącą moc, drugą zostawiającą moc bez zmian. Deklaruję, że jeżdżę tylko na mapie, która nic nie zmienia. Czy muszę wtedy aktualizować dane w dowodzie rej.?

Ale co tam chcesz wpisać? I skąd zaczerpnięte będą te informacje?


"Przy ustalaniu nieznanych danych technicznych pojazdu ..należy w możliwie największym stopniu wykorzystywać dostępne informacje..a w indywidualnych wypadkach, inne wiarygodne publikacje i dokumenty, dotyczące danego pojazdu lub jego zespołów i elementów."
Być może dane ze zwykłej hamowni z jakaś pieczątką rzeczoznawcy by wystarczyły, i tyle.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 30 maja 2019, 17:35 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
Jest to element robienia sobie problemów i tyle z mojej strony.
Pytałem o takie aspekty kilka osób i uważam, że mają rację.

Dla porównania warto by było spojrzeć na ilość aut po naprawdę mocnych chipach i przebudowach gdzie moc jest czasem x3 i nadal jedyny parametr który się liczy w dokumentach to pojemność.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy zwiększenie mocy auta np. x2 jest legalne?
PostNapisane: 30 maja 2019, 17:46 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 12
Lokalizacja: wwa okolice/ząbki
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: m54b30
Nie rozumiem co masz na myśli, czy robie sobie problemów to ogólnie zwiększanie mocy, czy może próba zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym już po zwiększeniu mocy?

To że są auta, gdzie moc jest x3, a w dokumentach zmian brak, nie oznacza, że to jest legalne (nie oznacza też, że nie jest, chodzi mi tylko o to, że to nie jest argumentem dla żadnej ze stron).

alduwiel napisał(a):
Wszystko jest legalne poza modyfikacjami wydechu. (...) Modyfikujesz i jedziesz.

Ale po modyfikacjach rozpoczynałbyś procedury mające na celu zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym? Bo moc również jest tam podawana.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL