BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 15 czerwca 2024, 23:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 4 lipca 2011, 17:52 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 35
Posty: 992
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57
Moja bunia została uszkodzona - cały bok.
Rzeczoznawca orzekł,że dwoje drzwi,przedni i tylny błotnik nadają się do wymiany.
Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt,że rzeczoznawca policzył mi za drzwi tylko 50 proc. za amortyzację :zdziwko:
I tak nowe drzwi kosztują 1500 zł,a ja dostałem 750 zł.
Za malowanie elementu policzył 290zł,u mnie w mieście malują element od 400-600zł.
Chcę się oczywiście odwołać,bo jakim prawem mam dostać tylko połowę za daną część skoro ta była w oryginalnym lakierze :?: Co ja mam sobie kupić za 750zł,używki z allegro :?: Chyba należą mi się oryginalne pomimo tego,że moja bunia ma 9 lat.

Doradźcie mi co mam robić,prawnik?Sąd?
Jak się odwołać?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 4 lipca 2011, 17:53 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 125
Moje BMW: 540i SMOK
Kod silnika: M62TUB44
Napisz z ajkiego to ubezpieczenia? AC czy oc? Jak oc to oddaj do warsztatu oni się zajma, a jak AC to musisz sprawdzić jaki masz wariant ubezpieczenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 4 lipca 2011, 17:57 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 35
Posty: 992
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57
AdamWZ napisał(a):
Napisz z ajkiego to ubezpieczenia? AC czy oc? Jak oc to oddaj do warsztatu oni się zajma, a jak AC to musisz sprawdzić jaki masz wariant ubezpieczenia.

Z OC sprawcy - PZU.
Ja wolę dostać kasę do łapy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 4 lipca 2011, 20:19 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 32
Posty: 516
Lokalizacja: Poznań/Śrem/Puszczykowo
Moje BMW: brak
Jeśli chcesz kasę do łapy to niestety nie dostaniesz takich pieniędzy jakie byś chciał.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 4 lipca 2011, 20:58 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 35
Posty: 992
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57
mmichalowski napisał(a):
Jeśli chcesz kasę do łapy to niestety nie dostaniesz takich pieniędzy jakie byś chciał.

To znaczy,że PZU łamie prawo.
Sprawa zgłoszona już do firmy,która się tym zajmuje.
Napiszę jak będzie coś wiadomo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 4 lipca 2011, 21:01 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 32
Posty: 516
Lokalizacja: Poznań/Śrem/Puszczykowo
Moje BMW: brak
Będę śledził temat, żeby zobaczyć co wywalczyłeś.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 5 lipca 2011, 07:08 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
Jeżeli wybrałeś wariant " pieniądze do ręki" czyli kosztorys to jest normalną rzeczą, że potrącili amortyzacje części. Masz prawo żądać przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku ale to wtedy wstawiasz do warsztatu i TU rozlicza się bezgotówkowo albo na podstawie faktur.

Możliwe, że w sądzie coś ugrasz bo ze szkodami z OC różnie bywa i TU zawsze robią jakieś schody. Wybierając bezgotówkowe lub fakturowe rozliczenie z TU ponosi ono rzeczywisty koszt naprawy i choć może on być dużo wyższy to jest udokumentowany. Gdyby Ci wypłacili kasę na serwis do ręki a Ty kupiłbyś części na szrocie i resztę zostawił dla siebie to mija się to z zasadą, że na ubezpieczeniach się nie zarabia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 5 lipca 2011, 08:31 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 35
Posty: 992
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57
jawa85, masz rację,ale ten kosztorys co mi dał teraz rzeczoznawca ledwo wystarcza na zrobienie tego auta nawet w ''jakimś tam'' warsztacie. Za lakierowanie jednego elementu przyznał mi 290zł :przestraszony: Gdzie u mnie średnio biorą 400-600zł. A drzwi za 700zł to tylko dostanę na allegro jakieś innego koloru,które będą musiały być przemalowane i już będzie dodatkowa warstwa lakieru i auto traci na wartości,a przecież wyraźnie jest napisane,że auto ma być doprowadzone do takiego stanu jak przed kolizją.
Czyli oryginalna warstwa lakieru,oryginalne drzwi w idealnym stanie.

Co do formy wypłaty to ja mam prawo wybrać i nikomu nic do tego.
Chcę otrzymać jakąś rekompensatę za jazdę rozwalonym autem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 9 sierpnia 2011, 15:54 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15749
Ogólnie patrząc, bo zasada jest taka sama dla wszystkich aut, ubezpieczalnia wychodzi z prostego założenia, że do naprawy uszkodzonego około 10 letniego auta rzadko kto kupi fabrycznie nowe elementy blacharskie za kilka tysięcy zł.Przeważnie szuka się tańszego rozwiązania wiec ubezpieczalnia od razu przycina, bo wie, że te pieniądze trafiłyby prosto do ręki. Firma/prawnik którzy się tym zajmują pobiorą swoją prowizje, jeśli sprawa trafi do sadu, być może coś się ugra, ale znając nasze realia, będzie to praco-, nerwowo- i czasochłonne, bo mało prawdopodobne, żeby się skończyło na jednej rozprawie. Dla mnie naprawa auta na własną rękę w tym wypadku przy szkodzie z OC sprawcy to gra nie warta świeczki. Wstawiłbym auto do serwisu bmw na naprawe bezgotówkową i niech ubezpieczalnia płaci, tym bardziej, że przyszłego kupującego, który wykryje uszkodzenie, bardziej przekona naprawa w autoryzowanym serwisie niż u heńka w warsztacie . Oczywiście bywa, że heniek jest podwykonawcą, ale FV wystawia ASO i w papierach do wglądu dla przyszłego kupującego będzie napisane, że naprawa pokolizyjna została wykonana w ASO.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 9 sierpnia 2011, 20:32 
Offline
Forumowicz

Posty: 197
Nawet w ASO dla auta w takim wieku najprawdopodobniej nie obędzie się bez dopłaty, bądź interwencji w sądzie. Jest w naszym prawie zasada, iż części z wiekiem zużywają się i dlatego za leciwe (w pzu chyba już nawet > 3 letnie) auto nie należy się pełne odszkodowanie za części.

Robociznę przy rozliczeniu serwisowym pokryją w całości lecz nie wypłacą całości za orginalne nowe części bo to już nie jest przywrócenie auta do stanu sprzed wypadku, a wręcz zwiększenie jego wartości, bo części przed przecież nie były nowe i zapewne nosiły ślady użytkowania.

Powinieneś dostać odpowiednie pismo w którym informują Cię o możliwych sposobach rozliczenia szkody, oraz że załączony kosztorys jest ich propozycją w przypadku wyboru wariantu gotówkowego.

_________________
Obrazek
ZAPRASZAM do galerii mojej 330Ci ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 13 września 2011, 05:07 
Offline
Forumowicz

Posty: 191
Lokalizacja: małopolska
Moje BMW: było
Kod silnika: M54
A co jeśli szkoda jest na AC, a ma się wykupione zniesienie amortyzacji wraz opcją warsztat. ASO może odmówić naprawy lub żądać dopłaty? Druga sprawa, element był kiedyś naprawiany, a został uszkodzony, to podlega wymianie na nowy przy powyższych założeniach?

_________________
Obrazek

Czarna babcia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 15 września 2011, 15:19 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15749
Najprościej, zeby ASO/warsztat wykonał kosztorys naprawy i taki kosztorys przez rozpoczęciem naprawy zatwierdziła ubezpieczalnia.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 15 września 2011, 21:08 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
renoraines napisał(a):
Najprościej, zeby ASO/warsztat wykonał kosztorys naprawy i taki kosztorys przez rozpoczęciem naprawy zatwierdziła ubezpieczalnia.

Tylko widzisz Renoraines jak to jest. Ubezpieczalnia bezczelnie, będzie argumentować, że części nieoryginalne o jakości "porównywalnej do oryginałów" są cacy i nie widzi uzasadnionych ekonomicznych powodów, aby je zakceptować :/ Taka nasza narodowa rzeczywistość. Pięknie wszyscy opisują jak to powinno być (prasa, radio, telewizja), tylko nikt nie podaje recepty na szybkie i bezstresowe wynegocjowanie tego co poszkodowanemu się należy :/

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 15 września 2011, 21:31 
Offline
Forumowicz

Posty: 191
Lokalizacja: małopolska
Moje BMW: było
Kod silnika: M54
Jeśli jest "zniesienie amortyzacji" zawarte w ubezpieczeniu, to części nie mogą być używane.

_________________
Obrazek

Czarna babcia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 16 września 2011, 15:55 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15749
Vanduch napisał(a):
renoraines napisał(a):
Najprościej, zeby ASO/warsztat wykonał kosztorys naprawy i taki kosztorys przez rozpoczęciem naprawy zatwierdziła ubezpieczalnia.

Tylko widzisz Renoraines jak to jest. Ubezpieczalnia bezczelnie, będzie argumentować, że części nieoryginalne o jakości "porównywalnej do oryginałów" są cacy i nie widzi uzasadnionych ekonomicznych powodów, aby je zakceptować :/ Taka nasza narodowa rzeczywistość. Pięknie wszyscy opisują jak to powinno być (prasa, radio, telewizja), tylko nikt nie podaje recepty na szybkie i bezstresowe wynegocjowanie tego co poszkodowanemu się należy :/


Tak jak wspomniałem ubezpieczalnia przycina, bo wychodzi z prostego założenia, że do naprawy uszkodzonego około 10 letniego auta rzadko kto kupi fabrycznie nowe elementy blacharskie za kilka tysięcy zł.
W temacie jest mowa wprawdzie o odszkodowaniu z OC sprawcy, ale dobrze ten mechanizm widac na AC i wariancie optymalnym w PZU https://www.pzuonline.pl/pdfs/www/PZUonline_owu_AC.pdf

Cytuj:
okres eksploatacji pojazdu - procent pomniejszenia
do 3 lat - 15%
powyżej 3 do 5 lat -25%
powyżej 5 do 8 lat - 35%
powyżej 8 lat - 50%

(...)
Jeżeli w systemach Audatex lub Eurotax dostępne są części różnego rodzaju (tj. oryginalne serwisowe, oryginalne lub porównywalnej jakości) lub części tego samego rodzaju, ale pochodzące od różnych producentów, wysokość odszkodowania PZU SA ustala z zastosowaniem kryterium ekonomicznego, tj. uwzględniając części o najniższej cenie, przy czym w przypadku części oryginalnych serwisowych uwzględnia się cenę pomniejszoną według zasad określonych w lit. a.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 16 września 2011, 16:29 
Offline
Forumowicz

Posty: 191
Lokalizacja: małopolska
Moje BMW: było
Kod silnika: M54
Te procenty mają zastosowanie, jeśli nie ma się wykupionej amortyzacji części. Samochód jak przekroczy 10 lat, to już amortyzacji nie można wykupić :zalamany: Informacja z Uniqa w której jestem ubezpieczony. PZU nigdy nie brałem pod uwage ze wzgledu na to że do wyceny biorą katalog eurotax zamiast infoeksperta, który nie prezentuje zaniżonych wartości samochodu. Przykładowo, uszkodzone bede miał drzwi, to na rynku są albo oryginały nowe, albo używane. Skoro mam wykupioną amortyzację części (do 10 lat), to oczywistym jest że zamontowane powinienem mieć nowe drzwi, tak? Zamienników nowych nie widziałem, zresztą nie pasowałyby :P

_________________
Obrazek

Czarna babcia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 21 września 2011, 21:53 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 26
Posty: 2401
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Moje BMW: E39
Kod silnika: m62tub44
Vanduch napisał(a):
renoraines napisał(a):
Najprościej, zeby ASO/warsztat wykonał kosztorys naprawy i taki kosztorys przez rozpoczęciem naprawy zatwierdziła ubezpieczalnia.

Tylko widzisz Renoraines jak to jest. Ubezpieczalnia bezczelnie, będzie argumentować, że części nieoryginalne o jakości "porównywalnej do oryginałów" są cacy i nie widzi uzasadnionych ekonomicznych powodów, aby je zakceptować :/ Taka nasza narodowa rzeczywistość. Pięknie wszyscy opisują jak to powinno być (prasa, radio, telewizja), tylko nikt nie podaje recepty na szybkie i bezstresowe wynegocjowanie tego co poszkodowanemu się należy :/

Argumentowac moga, a orzeczenia rzecznik aubezpieczonych i sadu najwyzszego sa jednoznaczne. Do faktur z ASO nie maja praktycznie podskoku.

pzdr
RZaba

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 21 września 2011, 22:02 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
RZaba napisał(a):
Argumentowac moga, a orzeczenia rzecznik aubezpieczonych i sadu najwyzszego sa jednoznaczne. Do faktur z ASO nie maja praktycznie podskoku.

Sorry za OT ale z ASO nie mam faktur (bo nikt nie może nakazać mi aby oryginalne części kupować w ASO), ale są na oryginalne cześci OEM, jak się dalej rozwinie (zwrot poniesionych kosztów...), to się okaże za jakiś czas :/
Jak nie zapłacą po przedstawieniu udokumentowanych kosztów naprawy, to sprawa zostanie skierowana na drogę sądową :/ a żeby urzędasy z PZU miały więcej roboty, to lada moment kieruję sprawę do wyjaśnienia przez Rzecznika Ubezpieczonych :]

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Szkoda - potrącenie 50 proc.
PostNapisane: 21 września 2011, 22:16 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 26
Posty: 2401
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Moje BMW: E39
Kod silnika: m62tub44
Vanduch napisał(a):
Sorry za OT ale z ASO nie mam faktur (bo nikt nie może nakazać mi aby oryginalne części kupować w ASO)

owszem, ale te faktury sa najtrudniejsze do podwazenia (glownie chodzi o koszt robocizny) jesli wymienione czesci beda sie zgadzac z ogledzinami i sa za nie faktury, raczej nie sadze, zeby sie za dlugo upierali - w sadzie sprawe mieliby na 100% uwalona.

pzdr
RZaba

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL