Pisze ten temat aby pomóc niektórym w odpowiedzi na podstawowe pytania z zakresu car audio…
1. Z czego składa się car audio?
Ano jak łatwo się domyślić z radia + głośniki… wzbogaca się go o wzmacniacze i procesory dźwięku… aby wpasować wzmacniacz w car audio trzeba dodać też zwrotnice… w ten sposób optymalne car audio wygląda tak:
radio > wzmacniacz > zwrotnice > głośniki
2. Jak wybrać wzmacniacz?
Przede wszystkim wymagana jest znajomość faktycznych parametrów sprzętu. Najważniejszym dla nas parametrem jest oczywiście moc którą dzielimy na RMS i tzw. „muzyczną”.
Moc to wartość wyrażona w liczbie przy znamionowej impedancji obciążenia np: 500 W/ 4 Ohm. RMS jest dla nas najważniejsza ponieważ mówi na jaką moc oddaje wzmacniacz przy ciągłej pracy na nominalną impedancję, jest to też moc znamionowa. „Muzyczna” natomiast (często pisane „MAX Moc”) to wartość maksymalnego obciążenia oddawanej mocy przez krótki czas (póki napięcie na kondensatorach nie powróci do RMS). Im mniejsza różnica pomiędzy tymi wartościami – tym lepszy sprzęt i na odwrót (im większa tym gorszy).
Kolejnym ważnym parametrem jest pasmo przenoszenia. Jest to minimalna i maksymalna częstotliwość z jaką sygnał opuszcza wzmacniacz. Wyraża się ją w jednostkach dB (decybele). W zasadzie dane niewiele nam pomogą a mogą wprowadzić w błąd.
Interesujemy się pasmem przenoszenia „mocy”. Co to nie będę się rozpisywał, ważne że dobry parametr to 20 Hz – 25 000 Hz. Jest to idealne pasmo akustyczne. Pasma te nazywa się klasami hi-fi.
Jeszcze jest parametr zniekształcenia ale często nie jest podawane.
3. Jakie głośniki?
Głośniki dzielimy na szerokopasmowe, dwu-, trzy- i czterodrożne. Chodzi w tym o to jaki zakres tonów posiada głośnik i jakiej są one jakości. Szerokopasmowe emitują wszystkie naraz (niskie, średnie i wysokie). To takie zwykłe jak często są seryjnie montowane w samochodach czy zwykłych tv oraz radiach.
Inaczej sprawa ma się w głośnikach drożnych. Polega to na tym że dla każdego pasma jest inny głośnik (mówiąc ogólnie w skrócie). Tak więc głośnik dwudrożny ma dwa głośniczki do oddzielnych pasm lub grup pasm z optymalnym pasmem przenoszenia dla danego zakresu.
To powoduje że jakość głośników drożnych jest wyższa niż szerokopasmowych.
Jak decydujemy się jednak na szerokopasmowe radzę montować tzw. tweetery, które przenoszą wysokie dźwięki (montujemy je też wysoko

).
Ważne jest też pasmo przenoszenia. Im większe tym czystszy i bogatszy mamy dźwięk. Głośniki dwudrożne o zakresie 40Hz – 20kHz są dobrym zakupem.
Reszta w zasadzie nas nie obchodzi.
4. Po co zwrotnice?
Głośniki odtwarzają pewien zakres dźwięków a zwrotnica ma za zadanie „przefiltrowanie” sygnału i dopuszczenie tych dźwięków do których głośnik został zaprojektowany. Dzięki zwrotnicy sygnał idzie podzielony odpowiednio pasmami na dane głośniki. Bez nich możemy spalić głośnik lub wzmacniacz (tak to możliwe) lub po prostu otrzymamy obrzydliwy dźwięk, bo będą przenosić nieodpowiednie dla siebie pasmo.
5. Po co jest procesor dźwięku?
W zasadzie – jest niepotrzebny, jednak daje fajne efekty i urozmaica muzę. Chodzi o to że obrabia cyfrowo dźwięk. Rozdziela go na głośniki tworząc efekty (np., echo dźwięk krążący itp. tzw. przestrzeń dźwiękowa). Może również wprowadzać korektę dźwięku. Jest to DSP (Digital Signal Processor - cyfrowy procesor sygnału) którzy niektórzy mają w radiach.
Mam nadzieje że to co nieco rozjaśniło i pomogło, a jakby co ciągle służę pomocą
