BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 00:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 3 lipca 2010, 13:34 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 673
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e46 320d Touring '00
Ostatnio przestała mi działać tylna wycieraczka i spryskiwacz. Na uchylonej szybie stwierdziłem, że ledwo da się ją siłą ręcznie obrócic, więc nic dziwnego, że silniczek nie dawał rady.
Sprawa jest do zrobienia w godzinę, potrzebujemy klucze nasadowe, płaski śrubokręt, wd40, smar i młotek. Piwo też wskazane, ale dopiero na koniec pracy :hyhy:
Zdejmujemy plastikową osłonę przy wycieraczce, jest na zatrzaskach. Od spodu szyby wyciągamy 2 zaślepki i odkręcamy 2 śruby. Odkręcamy śrubę trzymającą ramię wycieraczki i je ściągamy. suwamy wszystkie potkane po drodze podkładki i wybijamy mały zegerek. Taką duuużą płaską nakrętkę zostawiamy w spokoju, ja tego nie zrobiłem i niepotrzebnie sobie pracy dodałem (chyba, ze ktoś ma kłopot z samotowierającą się szyba, wtedy warto to zrobić). Psikamy wd40, w trosce o gwint zakładamy nakrętkę i na uniesionej szybie zaczynamy bić w oś młotkiem. Jakies 20 min stukania nas czeka, nie można robić tego za mocno, bo będzie lipa jakby szyba pękła :wstyd:
Jak już będziemy mieć oś w ręku dokładnie czyścimy, smarujemy i wsuwamy na swoje miejsce. O tym, że dobrze to zrobiliśmy świadczyć będzie to, że o ile wcześniej trzeba było siły, teraz oś sama wchodzi i jak jest na swoim reku nie trzeba żadnej siły do wykonania obrotu. Składamy wszytko i gotowe - wycieraczka chodzi idealnie, spryskiwacz działa. Może się to komuś przyda, zamieszczam też kilka fotek z roboty.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

_________________
Mała galeria trumniaka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 5 lipca 2010, 21:00 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2250
Garaż: było 320d Touring 2004r.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=72312
Robiłem niedawno taką operację - tyle że założyłem nową ośkę...i od razu co innego - wycieraczka śmiga elegancko...

Jeśli ktoś jest estetą - sugeruję przy wymianie zamontować nową plastikową obudowę ośki i 2 nowe zaślepki śrub...(plastik jest raczej kruchy i w momencie wyjmowania zaślepek ulega uszkodzeniu)

P.S. Podczas operacji rozruszania ośki lepiej jest ją całkiem wyjąć (następnie rozłożyć), a nie walić w mechanizm założony na szybie... :hyhy:


Ostatnio edytowano 10 lipca 2010, 01:26 przez Vis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 5 lipca 2010, 21:42 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 673
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e46 320d Touring '00
Nowa? - czemu nie, ale po co jak nie jest w żadne sposób uszkodzona?
Plastiki? Widać kwestia wyczucia, bo ja nawet nic nie zarysowałem :)
Można wyjąć, ale po co sobie utrudniać? Chyba, ze brak wspomnianego wyczucia i precyzji ruchów? - wtedy zgoda w 100% :)

_________________
Mała galeria trumniaka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 6 lipca 2010, 08:02 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2250
Garaż: było 320d Touring 2004r.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=72312
Jeśli wyjmiemy wspomniany mechanizm ośki - wtedy jest lepsze pole manewru (można działać np. przy stole, a nie trzeba chodzić wokół auta)

Dlaczego założyłem nowy mechanizm? - po prostu poszedłem na łatwiznę... :)

Przed założeniem plastikowego kapturka ramienia wycieraczki można spryskać ten rejon białym smarem półstałym - zawsze w jakiś sposób ograniczy to oddziaływanie warunków zewnętrznych...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 9 lipca 2010, 21:55 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Lokalizacja: Grybów
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N204D4
dzieki za wskazowki, bardzo sie przydaly.. dzisiaj wlasnie doprowadzilem wycieraczke do normalnosci, smiga jak nowa;))
pozdro..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 30 lipca 2010, 18:34 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: 5,30d
Kod silnika: M5B39
Dzięki


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 18 sierpnia 2010, 19:18 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 673
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e46 320d Touring '00
Panowie - wstyd :wstyd:
Gdzieś popełniłem błąd, bo dziś wycieraczka ponownie odmówiła posługi i działa tak jak przed naprawą, czyli prawie wcale... Jutro powtórzę operację, tylko tym razem użyję czegoś baaardzo gęstego - gdyż w tym upatruję przyczyny. Jeśli sytuacja się powtórzy zrobię jak Vis, czyli kupię nową ośkę...

_________________
Mała galeria trumniaka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 18 sierpnia 2010, 21:05 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Pitt_85 napisał(a):
Panowie - wstyd :wstyd:
Gdzieś popełniłem błąd, bo dziś wycieraczka ponownie odmówiła posługi i działa tak jak przed naprawą, czyli prawie wcale... Jutro powtórzę operację, tylko tym razem użyję czegoś baaardzo gęstego - gdyż w tym upatruję przyczyny. Jeśli sytuacja się powtórzy zrobię jak Vis, czyli kupię nową ośkę...

Ja dwa razy przeprowadzałem operację czyszczenia ośki i ostatecznie stwierdziłem, że trzeba poprostu używać tej wycieraczki dość często i od tamtej pory śmiga bezproblemowo...
Na mój gust kiepsko rozwiązany jest sposób uszczelnienia ośki od strony mocowania ramienia wycieraczki (bo tego uszczelnienia poprostu nie ma :orany: ), tamtędy dostaje się woda (a w zimie razem z solanką...), i dalej korozja załatwia sprawę :(

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 18 sierpnia 2010, 21:19 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 673
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e46 320d Touring '00
To prawda, ale minęło raptem półtora miesiąca od czyszczenia więc to raczej moja wina :mur:

_________________
Mała galeria trumniaka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 18 sierpnia 2010, 21:41 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2250
Garaż: było 320d Touring 2004r.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=72312
Tak jak pisałem, warto od strony zewnętrznej (na mocowanie ramienia wycieraczki) nanieść jakieś smarowidło...oraz co jakiś czas sprawdzać czy jest jeszcze obecne ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, 19:03 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Vis napisał(a):
warto od strony zewnętrznej (na mocowanie ramienia wycieraczki) nanieść jakieś smarowidło...

Ja próbowałem tam założyć taki malutki simering, ale po jakiejś godzinie męczarni i wnerwiania się odpuściłem i jest bez uszczelnienia, ale jak by tak smar miedziany tam zarzucić to by pewnie nie zaszkodziło :)

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, 19:03 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 673
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e46 320d Touring '00
Zrobione po raz drugi, działa poprawnie, pytanie tylko na jak długo to wystarczy :niepewny:
Vis, zrobiłem tak jak napisałeś :)
Co do przyczyny - oś nie była zapieczona, a po prostu sucha jak pieprz - użyłem gęstego smaru, powinno być lepiej. Naszczęście tym razem nie trzeba było się siłować z tym wszystkim :)
Przy okazji - wypadałoby wymienić piórko - ma ok 30mm, na Allegro nie widzę nic takiego :niepewny: jak nikt nie ma pomysłu to przejdę się do ASO w końcu :)

_________________
Mała galeria trumniaka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, 19:07 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Pitt_85 napisał(a):
jak nikt nie ma pomysłu to przejdę się do ASO w końcu

Ja wymieniałem samą gumkę i jest :ok:
Całe pióro troszkę dużo kosztuje (82,18 zł w ASO) :/

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, 19:11 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 673
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e46 320d Touring '00
To pochwal się skąd gumkę wziąłeś :)

_________________
Mała galeria trumniaka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 19 sierpnia 2010, 19:27 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Pitt_85 napisał(a):
To pochwal się skąd gumkę wziąłeś :)

Od kolegów ze sklepu, ale nie jakąś tam... tylko oryginalną BMW tylko kupiłem dłuższą i dociąłem do wymiaru starej :P :cwaniak:

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 29 października 2010, 09:17 
Offline
Forumowicz

Wiek: 41
Posty: 174
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 320D Touring 03'
Odgrzewam tego kotleta, ponieważ wczoraj (nie wiedząc o tym linku) przeprowadziłem taką samą operację. Kilka uwag:

Po zdemontowaniu osłony plastykowej od wewnętrznej strony szyby, zdjęciu wycieraczki oraz mechanizmu otwierania szyby raczej NIE POLECAM uderzania (aby wybić) czymkolwiek w trzpień wycieraczki. Jest duże ryzyko, że pęknie nam szyba. Tak jak było wspomniane, lepiej odkręcić jedną nakrętkę (dziesiątka) i zabrać mechanizm z zaklinowanym trzpieniem do domu.

W moim przypadku absolutnie żadną siłą nie mogłem poruszyć trzpienia, więc upewniając się, ze obudowa mechanizmu jest z aluminium (lakierowane, więc nie martwcie się, że to plastyk) porządnie podgrzałem gazowym palnikiem mechanizm z trzpieniem. Przed podgrzaniem należałoby zdjąć zawleczkę oraz nakładkę (cieniutka, więc prawie niewidzialna jeżeli mechanizm nie był dawno ruszany), nakręcić na trzpień ze dwie nakrętki, które później pozwolą nam ochronić gwint mocowania wycieraczki.

Po podgrzaniu również nie zalecam uderzania w trzpień (znowu ryzyko dla rozgrzanego aluminium). Najlepiej złapać przez grubą izolację (klucz, szmata) za koniec obudowy i upewniając się, że nie uszkodzimy gwintu (HA! wcześniej nakręciliśmy nakrętki, więc walimy śmiało) uderzamy o twardą powierzchnię. Mechanizm powinien gładko wyskoczyć.

Potem wiadomo; papier ścierny, czyszczenie, smarowanie i montaż. Przy montowaniu uważajcie na dwa kabelki systemu otwierania szyby. Wejdą w bruzdę :) na to przeznaczoną dopiero jak lekko wciśniecie ten plastyk w szybę. Dobrze jest na bieżąco korygować to małym śrubokrętem - inaczej zaraz kable nam się przetrą i będzie pozamiatane.

Podejrzewam, że w moim przypadku mechanizm nie był konserwowany od 2003 roku. Między tuleją a obudową zmieściło się mnóstwo syfu. Polecam taki zabieg przeprowadzać raz w roku:)

_________________
moje BiEmdoubleU
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=85713


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 20 listopada 2010, 15:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: E46 320D
Witam! Dzisiaj próbowałem naprawić niedziałająca tylną wycieraczkę. Po wyciągnięciu mechanizmu wycieraczki mam mały problem, mianowicie nie jestem pewien czy wszystko potrzebne do demontażu tulejki już zdemontowałem i którędy mam ją wybić. Tak na mój rozum :niepewny: to od strony gwintu. Jednak w moim przypadku wszystko jest jak zespawane, nic nawet nie drgnie :( czy tą gumową osłonę pinu trzeba ściągnąć jak i ząbkowaną nakładkę wraz z cieniutką podkładką

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/71d630cb98f5c00d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/ca2307140cc93232.html

Dzięki i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 20 listopada 2010, 18:08 
Offline
Forumowicz

Wiek: 41
Posty: 174
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 320D Touring 03'
jest dobrze... :) musisz jeszcze zdjąć tą (nie wiem jak to się fachowo nazywa) aluminiową podkładkę od strony gwintu specjalnymi kombinerkami albo śrubokrętem tylko wtedy pooooleci :)

u mnie wycieraczka była też jak zaspawana. podgrzałem cały mechanizm palnikiem - tak jak się to robi z zapieczonymi śrubami. walisz oczywiście od strony gwintu tylko nakręć ze 2 śrubki, żeby ten gwint przeżył operację

_________________
moje BiEmdoubleU
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=85713


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 24 listopada 2010, 20:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: E46 320D
operacja zakończona pomyślnie :hurra: , dzięki Southparketeer za wskazówki :ok:
Został jeszcze mały problem, mianowicie spryskiwacz nie działa. Ktoś może ma już ten temat opanowany? :niepewny:
Aha ... jeszcze jedna mała rzecz. Podczas ściągania plastikowej osłony śruby z zew strony niechcący :niepewny: zahaczyłem o plastikową osłonę mechanizm otwierania samej szyby i wyskoczył taki pin ze sprężynką :szok: Mimo że bez niego wszystko ładnie chodzi zastanawia mnie gdzie on powinien być, bo w końcu po coś tam był :looka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] naprawa tylnej wycieraczki
PostNapisane: 2 sierpnia 2011, 20:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 10
Moje BMW: E46 320d
Sory ze odgrzebie ten temat ale nie daje juz rady. Mialem juz 2 podejscia do wycieraczki i nie moge zdjac tej plastikowej oslonki od zewnetrznej strony szyby ktora na tym zdjeciu
http://img413.imageshack.us/img413/8961/dscf0092a.jpg
jest juz zdjeta.

POMOCY jak to zrobic ;p? albo u mnie cos sie mega zapieklo albo nie wiem
Nie mam pomyslu co z tym zrobic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL