BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 19:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Problem z skrzynią biegów , drugi bieg
PostNapisane: 19 lipca 2009, 22:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 222
Lokalizacja: Mysliborz
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B25 NV
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=100862
Witam . Mój problem wygląda tak :
Moja skrzynia działa nie prawidłowo otóż jak ruszam daje 1bieg , następnie drugi i jest OK żadnego zgrzytania . Ale jak chce np zredukować z trzeciego bąź 4 czy 5ego biegu to juz drugi bieg nie wejdzie tylko w jego miejsce jest poprostu luz. O co tu może chodzić ? Dodam że czasami pomaga jak lewarkiem pojade w strone 1 biegu i wtedy dwójka juz wejdzie . Odgłos jak nie wchodzi to taki jak by nie do końca bieg wbił lekkie skrzyczenie ale nie zawsze , a i gdy juz niechce wejsć to musze sie zatrzymać ruszyć z jedynki i dopiero dwójka wejdzie. Z innymi biegami żadnych problemów nie mam.
Pytam was co sprawdzić bo ma kolega skrzynie na sprzedaż ale dziwnie mi to wygląda bo to chyba nie synchronizatory.
Czekam na pomoc ;) A i zapomniałem dodać czasami ale rzadko jak juz wejdzie drugi bieg to jak gwałtownie przyśpiesze i puszcze gaz to tez potrafi dwójka wyskoczyć...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 22:31 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 678
złamana zębatka ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 22:37 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 222
Lokalizacja: Mysliborz
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B25 NV
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=100862
No to skrzynia do wymiany . Kolega ma taką skrzynie sprawną za 150zl ale od 1,8 IS i nie mam pewności czy podejdzie.. Wie ktoś ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:06 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 678
a jakie autko Ty masz ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 222
Lokalizacja: Mysliborz
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B25 NV
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=100862
e36 1.8 i ten 113km m40... . Podejdzie do niego skrzynia od 1,8IS ? ten 140konny

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:19 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 851
Lokalizacja: EBE
Moje BMW: E30 E30 E34
Kod silnika: M40B16 M40B18 M50B20
mam na zbyciu skrzynie do m40 chodziła w e30


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:22 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 158
Lokalizacja: WLKP
skrzynia podejdzie bo przerabiałem u siebie ten temat tylko od jakiego IS ma ta skrzynie. Musisz zwrocic uwage czy jest koło dwumasowe czy nie bo to róznica.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:25 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 678
powinna podejść :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:26 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 222
Lokalizacja: Mysliborz
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B25 NV
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=100862
Nie mam pojęcia od czego ta skrzynia wiem że od 1,8 is 140km compact

A jeszcze mam pytanie co trzeba dokładnie rozebrać by wyjąc skrzynie i czy coś prócz oleju bede musiał wymienić /?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:29 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 678
tylko olej ale raczej sam tego nie wymienisz :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:30 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 851
Lokalizacja: EBE
Moje BMW: E30 E30 E34
Kod silnika: M40B16 M40B18 M50B20
tonej napisał(a):
tylko olej ale raczej sam tego nie wymienisz :)

a dlaczego uważasz że sam tego nie wymieni jak ma kanał to da rade


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:31 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 222
Lokalizacja: Mysliborz
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B25 NV
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=100862
Może wymienie ;P Jak załatwie sobie u mnei na praktykach jakiś dzień wolny dla mojej beemki. Tylko tak chce z ciekawości wiedzieć co tak potrzeba odkręcać ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lipca 2009, 23:56 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 158
Lokalizacja: WLKP
o Chryste współczuje ci by skrzynie wykręcać ale Tobie opisze ja tylko moge.
Tutaj masz ilustracje które zobrazuja tobie sprawe
http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?m ... g=23&fg=05
Jesli chcesz wymieniac skrzynie biegów i chcesz zrobic to sam czego ci nie polecam musisz miec przynajmniej dzien wolnego czasu tak mówie juz z góry. Do sedna sprawy.

Pierwsza rzecza jaka zrób to odłacz akumulator by nie zrobic czasem przypadkiem zwary na rozruszniku. Niech silnik ostygnie bys sobie krzywdy nie zrobił ;)

Najlepiej podbuduj silnik na lewarku hydraulicznym żeby pewnie stał!!
Odłącz są de lambde pr prawej stronie będzie gniazdo po prostu wykreć je ręką nastepnie odkręc od skrzyni podstawe w ktorej była połaczona sonda lambda zeby przy wyjmowaniu skrzyny nie urwac kabla ktory idzie do wiązki silnika.
Nastepnie odkreć pompke sprzęgła sa tam dwie nakrętki chyba o ile pamietam klucz '13'.
Odkręc podstawe skrzyni która jest przymocowana do karoserii bedziesz widział takie dwie poduszki odkręc od skrzyni.
Teraz możesz sie brac za wał to jest troche trudna sprawa poniewaz sa tam 3 śruby które znajduja sie na elastycznym łączniku najlepiej by było zebys jedno koło odkręcił wtedy bedziesz mógl obracać wałem i miał dostęp do wszystkich trzech śrub. Śruby sa na klucz chyba 18 lub 19 łatwo nie będzie wieć tu będziesz troche kur*** :oczami:
wtedy gdy odkrecisz wał polecam bys skrzynie raZem z silnikiem opuscil troche w dół da to Tobie troche luzu by wał opuscic w dół.
Jesli juz sie uporasz z wałem będzie szedł od lewarka zmiany biegów kuciec aluminiowy który bedzie nadal złaczony ze skrzynia. jest on połaczony spinka którą bedziesz musiał podwarzyc srubokretem od prawej strony stojac przodem do silnika. jesli juz to zrobisz to wysun spinke w prawą strone. Część prac jest juz za tobą. teraz bedziesz musiał uszykowac sobie grzechotke najlepiej z przedłuzkami przegubem i kompletem kluczy nasadowych tzw gwiazdek i krecisz wszystkie sruby do okoła. Najtrudniej bedzie Ci z rozrusznikiem oraz z śrubą która znajduje sie na górze skrzyni ją najtrudniej jest odkręcić. Po całym zabiegu gdy wszystko odkręcisz wyjciągni skrzynie. najlepiej we dwóch bo sam to sobie krzywde zrobisz. Gdy juz sciagniesz skrzynie zobacz jakie masz sprzęgło. Przy wkładaniu nowej skrzyni musisz trafic idealnie w łozysko centrujące to jest bardzo wazne w przeciwnym razie jak nie trafisz po pewnym czasie na wałku sie rozleci łozysko i skrzynia bedzie grechotała :P. Potem robisz wszystkie czynnosci na odwrót. zycze Tobie powodzenia bo to nie ąłtwa sprawa wymienic skrzynie. opisałem Tobie wszystko jak tylko umiałem. Pozdro i zycze wytrwałości :hyhy:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL