Boogie napisał(a):
no bardzo bym chciał, aby jakiś karnista
Zdaje się, że mamy jednego sędziego karnego na forum, aczkolwiek rzadko się udziela

(a szkoda)
Boogie napisał(a):
No i co nalezy uznać za postępowanie przygotowawcze ? Czy przesłanie powiadomienia do podejrzanego o popełnienie wykroczenia jest jeszcze postępowaniem przygotowawczym, czy już częścią "karną" (nie wiem jaaka nazwa jest ok dla etapu kiedy stawia sie zarzuty przedstawiając pismo)
Postępowanie przygotowawcze to faza postępowania karnego od momentu wszczęcia postępowania do chwili skierowania do sądu aktu oskarżenia. W postępowaniu o wykroczenia ma ona swój odpowiednik, który nazywa się czynnościami wyjaśniającymi i kończy się skierowaniem wniosku o ukaranie.
Boogie napisał(a):
czy istotnie jakiś przepis Kodeksu Wykroczeń anuluje artykuł KPK odnośnie dostępu do akt w fazach postępowania
To nie tak, jest odwrotnie - żaden artykuł kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (kpsw) nie przewiduje udostępnienia akt na etapie czynności wyjaśniających. Na etapie postępowania sądowego - owszem, bo powołuje się (w art. 38) na art. 156 par. 1-4 kpk (regulujące wgląd do akt właśnie na etapie postępowania sądowego). Nie powołuje się natomiast na par. 5-6, a to w par. 5 jest uregulowana kwestia dostępu do akt sprawy na etapie postępowania przygotowawczego (czy też czynności wyjaśniających w postępowaniu o wykroczenia).
Postępowanie mandatowe jest jednym z typów postępowania w sprawach o wykroczenie. Jest to postępowanie uproszczone, skonstruowane tak, żeby sprawę załatwić jak najszybciej, nie obciążać niepotrzebnie sądów. Zawiera ono pewne odrębności w stosunku do postępowania zwyczajnego (np. czynności wyjaśniające w szczątkowej postaci, brak wyroku, a zamiast niego mandat, który - w przypadku przyjęcia - staje się od razu prawomocny). Odrębności te wynikały również z rozporządzenia w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. W rozpodządzeniu tym jest par. 7, a w tym par. 7 był ust. 6, który stanowił, że:
Cytuj:
W przypadku stwierdzenia wykroczenia za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, rejestrującego obraz, funkcjonariusz, nakładając na sprawcę wykroczenia mandat karny zaoczny, może wysłać mu przesyłką poleconą odcinki „A”, „B” i „C” formularza, wraz z zarejestrowanym obrazem, po usunięciu z niego wizerunków innych osób niż sprawca zarejestrowanego wykroczenia.
Przepis ten nie obowiązuje od 16 września 2011 r.
PS. Post zadedykowany koledze renoraines

Specjalnie dla ciebie pisałem bez komentarza, wikipedii i innych cudów
