Wykroczenie z art. 94 par. 2 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.Przy kontroli zostanie sporządzony wniosek do sądu o ukaranie (za to wykroczenie nie można ukarać grzywną nałożoną w drodze mandatu).
Ewentualnie laweta wchodzi w grę.
renoraines napisał(a):
Czy na tym pokwitowaniu jest podana data ważności pokwitowania? Jeśli nie jest to możesz jechać spokojnie.
No nie jest tak. Jeśli policjant nie wydał zezwolenia na poruszanie się takim pojazdem (a może wydać na MAX 7 dni), to nie można się takim pojazdem w ogóle poruszać. Pokwitowanie zatrzymania dowodu to inna bajka i nie ma ono jakiegoś tam terminu ważności.
2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c oraz w pkt 6. - art. 132 ust. 2 prawa o ruchu drogowym. Te przypadki, kiedy policjant nie może zezwolić na poruszanie się pojazdem, to:
1) stwierdzenie lub uzasadnione przypuszczenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
2) stwierdzenie lub uzasadnione przypuszczenie, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska,
3) nieokazanie przez kierującego pojazdem zarejestrowanym w UE dowodu opłacenia składki OC.